Alus ražotāju pieaugums eksporta tirgos un vērtīgas atbalstītāju dāvanas

Sestdien, 3.februārī atjaunotajā VEF kultūras pilī, Rīgā, godinot nozares veiksminiekus un izceļot pagājušās sezonas sasniegumus, jau septīto reizi notika Latvijas alus darītavu nozīmīgākais gada pasākums “Latvijas Alus gada balva 2017”. Svinīgā ceremonijā tika pasniegtas balvas desmit nominācijās, atzinības raksti, kā arī sveiktas jaunās, 2017.gadā dibinātās alus darītavas.

Par lielākajiem alus pārdošanas kāpumiem balvas tika pasniegtas AS “Cēsu alus”, AS “Tērvetes AL” un SIA “Valmiermuižas alus” darītavām. Atzinības rakstus saņēma SIA “Bauskas alus” un SIA “Alus nams”. Šajās nominācijās tika vērtēts tirdzniecības kāpums procentuāli gadā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, kā arī alus ražošanas un tirdzniecības apjoma kāpums atsevišķās alus kategorijās, ņemot vērā izmaiņas tirdzniecībā pēc ekonomiskajām kategorijām.

AS ”Cēsu alus” eksportē alu vairāk kā uz 22 pasaules valstīm, apgūts jauns eksporta tirgus uz Rumāniju, Zviedriju, Baltkrieviju un Somiju, uzņēmuma eksporta kāpums ir ar 121% pieaugumu salīdzinot ar iepriekšējo gadu.

Mazo uzņēmumu grupā – SIA “Valmiermuiža”  saņēma balvu kā lielākais mazais eksportētājs, apjoma kāpums par 60% (170 000 litri). Alus tiek eksportēts uz 9 valstīm, tostarp Austrāliju.

Nominācijā “Videi draudzīgākais un sociāli atbildīgākais ražošanas uzņēmums” šogad kā uzvarētāji tika apbalvoti trīs uzņēmumi – AS “Aldaris”, SIA “Bauskas alus” un SIA “Cēsu alus”.

Šajā nominācijā vērtē uzņēmuma ilgtermiņa investīcijas projektos, kas pozitīvi  ietekmē apkārtējo vidi, pilsētas un novada attīstību un ieguldījumu sociāli atbildīgā uzņēmējdarbībā. Piemēram, Bauskas alus uzstādījis jaunu tvaika katlu, CIP mazgāšanas sistēmu un alus fermentācijas tvertnes, attīstībā un ražošanas iekārtu modernizēšanā uzņēmums ieguldījis vairāk nekā 500 000 eiro, proti, piesaistot Eiropas naudu. AS “Aldaris” attīstījis bezalkoholisko alus segmentu, savukārt AS “Cēsu alus” ieviesis energoefektīvus ražošanas procesus, uzlabojis darba vidi un atbalstījis vairākus sabiedriskus pasākumus.

Ja alus darītavas žūrija vērtē pēc iepakojuma, reklāmas un spilgtiem notikumiem, tad nepārspēts līderis jau vairākus gadus ir SIA “Valmiermuiža”. Uzņēmums šogad atzinību izpelnījās par grafikas dizaina risinājumiem alus zīmolam “Namejs”, kurš veltīts filmai „Nameja gredzens” un svētkiem un dabas ritējumam par godu radīto produktu etiķetēm  – Saule & Mēness. Kopumā Valmiermužas alus saņēma trīs godalgas: “Gada alus reklāmas tēls” – par aktīvu darbību reģionos un sabiedrības izglītošanu alus nozarē, “Gada jaunums, spilgtākais notikums nozarē”, “Labākais alus iepakojums”.

Nominācijā “Gada alus reklāmas tēls” gada balvu saņēma arī AS “Aldaris” – par aktīvu dalību alus kulturālas lietošanas degustācijas vakaru organizēšanu Rīgā, veicinot sabiedrības informētību un izpratni par alus vēsturi, ražošanas procesiem un īpatnībām, kuros ietilpst: Mežpils pasaules alus vakari  un  Mežpils garšu taka.

Nominācijā “Gada jaunums, spilgtākais notikums nozarē” žūrija piešķīra divas balvas, otru saņēma SIA “Bauskas alus” par tradicionālām vērtībām etiķetē “Latvijas 100”. Atzinības rakstu šajā nominācijā saņēma SIA “Madonas alus” par zaļo ideju saistībā ar bišu alus zīmolu “Beeer”. Madonas brūža saimnieks jokojot teic: “Šoreiz tas medus alus darīšanai nemaz neesot no Madonas bitēm, bet gan no Rīgas bitēm, kas čakli vākušas Rīgas parku liepu ziedu medu”.

Atbalstītāja LPKS “LATRAPS” speciālbalvu uzņēmumam par 2017.gadā sasniegtajiem rezultātiem saņēma SIA “Lennenwarden” alus darbnīca Pumpurs no Lielvārdes. Uzņēmumu starp nozares jaunpienācējiem, mikrouzņēmumiem izvēlējās un speciālbalvu pasniedza LATRAPS  Iesalnīca, dāvinot vienu tonnu iesala graudu. Kā informē uzņēmuma pārstāvis: “LATRAPS Iesalnīca piedāvā saviem klientiem plašu iesala veidu klāstu, sākot no tradicionālā Pilzenes tipa iesala līdz pat augstas kvalitātes gaišajam rudzu iesalam. Visiem iesala veidiem piemīt izcilas garšas un organoleptiskās īpašības Svarīgi, ka iesala ražošanai tiek izmantoti 100% Latvijā audzēti, noteiktu šķirņu un kvalitātes miežu un rudzu graudi ”.

Kā informēja konkursa atbalstītāji AS “Latvijas Mediji” – portāla LA.lv rīkotajā balsojumā, kas notika janvāra beigās, kopumā vērtēšanai tika nodotas 44 Latvijā reģistrētās alus darītavas. Balsojumā kopumā saņemtas 8392 balsis, turklāt nebija tādas alus darītavas, kas nebūtu saņēmusi nevienu balsi. Uzvarētāji tautas balsojumā nominācijai “Mīlētākā Latvijas alus darītava” bija divi. Nano (lokālo) alus darītavu grupā – “IndieJānis”, ko Suntažu pagastā brūvē Jānis Rudzītis, bet mazo alus darītavu grupā – SIA “Bauskas alus”. Alus darītavām tika pasniegtas balvas – čeks 500 EUR vērtībā reklāmas izvietojumam portālā LA.lv.

Līdzās abiem uzvarētājiem nākamo lielāko balsu skaitu saņēma alus darītavas “Aldaris”, “Tērvetes alus” un “Brenguļu alus”.

LAGB 2017 atbalstītājs – SIA SnapTest.LV, kura pamatdarbība ir saistīta ar ātrajiem testiem pārtikas drošības, virsmu tīrības, ūdens mikrobioloģijas analīzēm, kā arī laboratoriju iekārtas un mērinstrumenti, un konkrēti uzņēmuma sadarbības partneris – HYGIENA savu atbalstu piešķīra Jaunpils alus darītavai. Uzņēmums saņēma veicināšanas balvu – 50 testus Hygiena Ultrasnap komplektā ar Hygiena EnSURE luminometra izmēģinājumu uz 1 mēnesi. Balvu pasniedza Gints Rotcenkovs, SnapTest.LV SIA vadītājs.

LAGB 2017 vērtēšanas komisija lēma, ka šogad  īpaši izceļama ir Brenguļu alus darītava, SIA “Abula”, kurai  piešķirta atzinība par reģionālo alus darīšanas meistarību.

Šo gadu laikā Latvijas Alus gada balva ir kļuvusi par gada nozīmīgāko pasākumu Latvijas alus ražotājiem un apvieno vienuviet alus brūvēšanas profesionāļus un entuziastus ar mērķi gada griezumā izvērtēt nozares attīstību, jaunākās tendences un labākos sasniegumus, apzinoties, ka konkurence ir dzinējspēks, bet sadarbība – nākotnes panākumu atslēga.

Latvijas Alus gada balvas ceremonijā ikgadus tiek pasniegta tradicionālā balva par mūža ieguldījumu Latvijas alus darīšanas  jomā, tādejādi izrādot cieņu nozares ilggadīgiem un augsti profesionāliem pārstāvjiem. Balvu “Par mūža ieguldījumu alus nozarē” šogad saņēma Latvijas Lauksaimniecības Universitātes (LLU) Pārtikas tehnoloģijas fakultātes profesore Daina Kārkliņa. Nozīmīgo balvu pasniedza Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Ringols Arnītis. Pateicības vārdus Kārkliņas kundze saņēma arī no  LLU dekāna Mārtiņa Šabovica un ilggadējiem Pārtikas tehnoloģijas fakultātes kolēģiem.

Pērn darbību sākušas sešas jaunas mazās alus darītavas -“Ezerbrūzis”, “Ziemeļenkurs”, “IndieJānis”, “Jaunpils”, “Vecmuiža” un “Pumpura alus. Alus, kvasa un iesala dzērienu biedrības Alusbrālība vadītājs Andrejs Šikors pasniedza atzinības rakstus sveicot ar pievienošanos alus darītāju saimei.

Visu nomināciju pieteikumu izvērtēšanas komisijā šogad darbojās deviņi kompetenti žūrijas locekļi. Savukārt konkursa komisiju vadīja alus zinātājs, mājbrūvētājs, Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta pētnieks Mārtiņš Andžs.

Pasākumu septīto gadu pasākumu organizē Alus, kvasa un iesala dzērienu biedrība “Alusbrālība” un Latvijas alus darītāju savienība. Pasākumu vadīja Lelde Lietaviete un Aivis Ceriņš, muzicēja Latvijā pazīstami skatuves mākslinieki. Pasākuma tiešraidi varēja vērot TV24 3.februārī plkst.23.00 ar atkārtojumu 4.februārī plkst.11.00.

 

Latvijas Alus gada balva 2017

ziņnesis Jolanta Lapiņa

05.02.2018.

Atbalstītāji: